Публікації

Бюджет-2020 та маніпуляції політиків: чого чекати херсонцям

Херсонська міськрада хоч й проголосувала за бюджет на 2020 рік із запізненням на 3 тижні, але місто досі під загрозою залишитися без головного кошторису. На позачерговій сесії окремі депутати заявили про порушення регламенту під час розгляду. Сьогодні з’явилася інформація про наміри секретаря міськради Олени Урсуленко та голови бюджетної депутатської комісії Руслана Рубана не підписувати рішення про бюджет. Останній заявив, що його комісія проект, який розглядався у сесійній залі, не затвердила.

Варто зазначити, що 22 січня, перед позачерговим засіданням сесії міськради, де приймали бюджет, Громадська рада при міському голові зробила доволі важливу заяву. Члени ради заявили, що частина депутатів свідомо ігнорує свій обов’язок прийняти важливе рішення для громади.

«Хтось це робить через відчуття наближення виборчої компанії — раптом бюджет став критично поганим. Хоча минулого року вони голосували за аналогічний бюджет. Звичайно, у громадської ради є зауваження до бюджету-2020. В першу чергу, вони стосуються надмірної трати коштів на комунальні підприємства та ефективності використання бюджетних коштів. Наприклад, ми вважаємо суттєво завищеним фінансування окремих комунальних підприємств, які не виправдовують свого існування. Ще є група депутатів, що відмовляються голосувати за бюджет з більш прагматичних мотивів. Вони намагаються обміняти свої голоси на додаткові можливості для своїх виконавчих структур. І, нарешті, депутати просто перестають відвідувати сесії. Дисципліна катастрофічно знижується, що ставить під загрозу ухвалення будь-якого рішення в раді», – заявили у Громадській раді.

Що означає для міста життя без бюджету та які наслідки такого рішення херсонських політиків? Про ситуацію у міській раді та можливі причини поведінки місцевих депутатів ми запитали у експертки з фінансів Євгенії Вірлич.

– Які наслідки того, що Херсон залишається й може надалі бути без бюджету міста?

Херсон вже сьогодні живе за тимчасовим бюджетом на перший квартам. Так, це дуже незручно та створює безліч обмежень. Бюджетники недоотримують зарплати, тому що вона виходить з підвищених соціальних стандартів з 1 січня цього року, а тимчасовий бюджет – це життя за стандартами минулого року, коли мінімалка, наприклад, була меньше. Отже, надбавки зменшуються, щоб вкластися в бюджет. Про премії багатьом доведеться забути.

Це й недофінансування харчування у школах. Причини ті ж самі – ціни зросли, а бюджетні асигнування залишаються на рівні минулого року. Зарплата та харчування – це не ті речі, які можна дофінансувати потім. Це потрібно робити тут і зараз. Тобто, зараз діти в школах і садках харчуються не на повну.

Неможливо зараз робити капітальні закупівлі. Це не тільки ремонти, хоча при сьогоднішній погоді внутрішні роботи робити можна. Це ще й закупівля медичного обладнання. Якщо не закупити до квітня необхідне, під загрозою буде другий етап медичної реформи в Херсоні. Це дуже погано, бо рівень медичного обслуговування у Херсоні і без того вимагає уваги.

– Якщо минулого року на сесії депутати назвали проект бюджету «комунальним», то як його можна назвати зараз?

Точно таким же комунальним. Просто ті ж депутати за дуже схожий бюджет цього року голосували спокійно, минулого року вирішили назвати його комунальним. Тут вже зіграли свою роль депутатські інтереси – в багатьох випадках особисті.

– Заяви на кшталт «не підпишу бюджет» – маніпуляція перед виборами? І як взагалі можна пояснити позицію голови бюджетної комісії Руслана Рубана у ситуації з бюджетом на 2020 рік? Раніше він підтримував скандальні зміни в бюджет та був у так званій «команді мера».

З позиції Урсуленко – це логічна заява Олени Борисівни. Вона в цьому послідовна. А з позиції Рубана, на мій погляд, це виключно передвиборчі маніпуляції и той факт, що його виключили з тієї більшості, в якій він був раніше. Судячи з дій Руслана Івановича, котрий раніше спокійно голосував за подібні рішення та проекти без рішення комісії, це просто бажання йти проти та показувати псевдотурботу про виборців.

– Тобто, тим самим Рубан підставляє своїх же виборців?

Не зовсім так. Рубан – голова бюджетної комісії. Саме він мав ще в листопаді, коли з’явився проект бюджету, голосніше усіх казати про його розгляд та недоліках. Майже до середини грудня проект не розглядали на комісії, яку очолює Руслан Рубан. Що це? Бажання домовитися? Не вийшло? Якщо це б була турбота про виборців, проект бюджету ходив по комісії з бурхливими обговореннями ще у листопаді. Однак, Руслан Рубан тільки наприкінці грудня почав говорити по те, що бюджет поганий.

– Сьогоднішня ситуація у міськради – провал Миколаєнко чи місцеві депутати та чиновники загралися у свої інтереси?

Я вважаю, що два в одному. Одні загралися – інший не може їх зупинити та стає залежним. Це печально. Особливо в тому світлі, що наближаються вибори.

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close