Публікації

“Футболізація” Херсонщини: піар бюджетним коштом чи черговий “схематоз” (відео)

«Футболізацією» України зацікавились депутати нового скликання у листопаді 2019 року. Народні обранці більшістю голосів прийняли Постанову про утворення тимчасової слідчої комісії, яка буде розслідувати можливі факти порушення законодавства та зловживання службовим становищем президентом Федерації футболу України Андрієм Павелко.

Причиною створення ТСК стали чисельні журналістські розслідування. Зокрема, про створення заводу за кошти УЄФА, розкрадання коштів програми будівництва футбольних майданчиків тощо. У своїй пояснювальній записці ініціатори створення слідчої комісії вказують 4 кримінальних провадження відносно посадових осіб ФФУ, які правоохоронці розслідують досі.

Посилаються нардепи й на звіт рахункової палати України. Ті провели аудит використання коштів держбюджету на будівництво футбольних полів в регіонах. Порушення знайшли й на Херсонщині. Зокрема аудитори знайшли 4 майданчики, де порушено норми ДБН про благоустрій. Замовники Скадовська міськрада та Чаплинська селищна рада не вказали в договорах із підрядниками про страхування ризиків випадкового знищення або пошкодження об’єкта будівництва. У деяких випадках не було складено документації про готовність до експлуатації майданчиків, не було контролю за підрядниками, що призвело до збитків бюджету. Варто зазначити, що рахункова палата проводила аудит за 2017 та 10 місяців 2018 року.

Найбільший бум футболізації, на якій піарилися чиновники та колишній голова обладміністрації Андрій Гордєєв, який по сумісництву очолює обласну федерації футболу, припав на кінець 2018 року. У грудні Департамент будівництва ОДА без проведення тендерів підписує 14 договорів із новоствореною компанією ТОВ «Інтергрупп-Юг» на будівництво футбольних майданчиків зі штучним покриттям. Причому укладення договорів іде у три етапи — 13-го, 14-го та 21-го грудня. Оплату за будівництво майданчиків перерахували авансом до кінця року. Як пояснили журналістам одного з місцевих онлайн-видань чиновники обладміністрації, зроблено це було щоб не повертати гроші назад до держбюджету.

ТОВ «Інтергрупп-Юг» була зареєстрована у жовтні 2018 року. Засновником (як потім виявилося формальним) стала херсонка Лариса Літвінова, а директором фірми — робітниця комунального закладу міської ради Херсона «Розвиток спорту» Тетяна Вахненко. Її прізвище фігурує на порталі державних закупівель «Prozorro», як контактної особи комунальників. Пов’язане «Інтергрупп-Юг» та КЗ «Розвиток спорту» й номером телефону, який вказаний у реєстрі юридичний осіб на обидва підприємства.

“Ми вийшли на певний масштаб цієї футболізації. Зрозуміло, що ми ставили перед собою ефективність. Терміни, строки і вартість. Кожен майданчик перевіряється – купа в нас спецслужб, КРУ і так далі, НАБУ, ДБР. Абревіатур дуже багато. Все прозоро, все в онлайні.Були, є, і будуть. Це кошти платників податків”, – Андрій Гордєєв

Реальний бенефіціар став відомий у жовтні цього року, коли вже при новій владі Департамент будівництва інфраструктури Херсонської ОДА підписує із «Інтергрупп-Юг» новий договір на будівництво майданчика у Генічеську за майже 1,5 мільйона гривень. Фактичним власником фірми виявився Руслан Молочинський — житель окупованого Донецьку.

У 2016 році він стає власником компанії ТОВ «СИК юго-западный регион» у анексованному Криму. За даними різних російських реєстрів, Молочинський вніс до статутного капіталу 156 тисяч російських рублів. Бізнес у Криму, який окупували росіяни виявився успішним для Молочинського. У 2018 році чистий прибуток його компанії склав майже 8,5 мільйонів рублів.

Бюджет окупантів отримав від фірми 740,5 тисяч рублів різних податків у 2018-му, на які влада півострову утримує репресивну машину у вигляді силовиків — ФСБ, поліція та армія. Сам же Молочинський каже, що перебрався до окупованого Криму після захоплення Донецьку проросійськими бойовиками, а бізнес на півострові створив, щоб якось виживати.

— Крым – оккупированная территория Крыма. Это наша страна.

—Только вы зарегистрированы как юридическое лицо Российской федерации

—А что я не могу? В Крыму половина людей работает. Так что, они все преступники? Ну я работал. Потому что у нас, вы знаете, война в Донецке. Я в Донецке прописан и уехал отсюда. Где мне работать.

Що стосується самих майданчиків, то вартість кожного склала майже 1,5 мільйони гривень. Чим зумовлена саме така ціна, невідомо. Ми відправили запити до Херсонської ОДА, щоб отримати копію усіх договорів, актів виконаних робіт та проектної документації по футбольним майданчикам, але відповідь так і не отримали. По факту ж, за 1,5 мільйона бюджетних гривень «Інтергрупп-Юг» зробила бетонний майданчик, поклала килим, який імітує газон, поставила ворота та огородження. Чи коштує це півтора мільйони?

Тож «футболізація», відмивання коштів чи простий піар для колишнього очільника обладміністрації Андрія Гордєєва? Власник фірми підрядника заявив місцевим журналістам, що це був лише піар для людей Порошенко перед виборами. Але захмарна ціна майданчиків все ж наводить на думки про бюджетний дерибан чиновниками ОДА.

P.S. Вже коли сюжет було змонтовано, ми отримали відповідь на наш запит до Департаменту інфраструктури Херсонської ОДА. Щоправда, чиновники вирішили вказати в ньому лише назви відповідних тендерів та вартість футбольних майданчиків. А ось проекти та акти, які ми також просили у запиті, Департамент інфраструктури нам так і не надав. 

Ми довго шукали компанію чи експерта, який би дав коментар щодо так званої “футболізації” та вартості таких майданчиків. Відповідь на наші питання ми отримали лише сьогодні, 23 січня, від київської фірми “REJO”, яка багато років займається будівництвом футбольних полів. 

Ми надіслали спеціалістам відео, відзняте у херсонській школі №31, де ТОВ “Інтергрупп-Юг” будувала майданчик. За словами експерта, вартість будівництва (а це майже 1,5 мільйона гривень) вже дещо завищена через відсутність освітлення. Переглянувши запис, у компанії “REJO” заявили, що такий майданчик коштує від 38 тисяч долларів. Або майже 1 мільйон гривень. 

У Херсонській ОДА вже заявили про будівництво у 2020 році шести нових стадіонів. Тож чекаємо оголошення тендерів та їх результати.

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close