Публікації

Політична імперія: хто стоїть за херсонськими партіями

Передвиборча кампанія в самому розпалі. Більшість політичних партій вже представили своїх кандидатів на посади міських голів та депутатів різних рад. Особливістю місцевих виборів є активізація так званих “регіональних партій”. Це сили, які розраховані на локальний електорат.

У Херсоні це партії “Нам тут жити”, “Херсонці”, “Блок Володимира Миколаєнка” та “Блок Володимира Сальдо”. Ми з’ясували, що насправді за різними кандидатами, назвами та обличчями політиків стоїть одна людина. Хто цей “сірий політичний кардинал”, читайте в розслідуванні журналістів видання “Мій Херсон”.

ПАРТІЇ “ НА ПАПЕРІ”

Якщо партію “Нам тут жити”, судячи з даних відкритих реєстрів, “придбали” або переписали на оточення нардепа-самовисуванця Ігоря Колихаєва, змінивши назву з ВО “Відродження України” та місце “прописки” – з Києва на Херсон . Також головою партії з лютого цього року став помічник народного обранця Геннадій Лагута. Інші згадані — політичні проекти, які створено “з нуля”. Та й фактична адреса у трьох політсил, яка вказана у фінансових звітах, однакова — місто Херсон, вулиця Ярослава Мудрого, 32. 

Своїх кандидатів виставили “Херсонці” та “Блок Володимира Сальдо”. “Блок Миколаєнка” від балотування утримався, але виставив членів територіальних виборчих комісій. 

Як підказали нам наші джерела, “Блок Володимира Миколаєнка” створили під чинного міського голову Херсона у 2015 році перед місцевими виборами, коли його виключили з лав “Батьківщини”. Але тоді Центрвиборчком не допустив партію до перегонів через порушення у складанні документації, тому Володимиру Миколаєнку довелося балотуватися самовисуванцем. 

Партія “Херсонці” з’явилася майже одночасно з “Блоком Володимира Миколаєнка”, але, на відміну від останньої, таки брала участь у виборах 2015 року. Та тоді передвиборча гонка була для “Херсонців”провальною. Де наразі розташований штаб політичної партії, нам з’ясувати не вдалося, як і поспілкуватися із її представниками або кандидатами. 

А ось про “Блок Володимира Сальдо” відомо трохи більше. Цю партію зареєстрували минулого року, але активізувалась вона лише після початку цієї передвиборчої кампанії. Штаб “Блоку Володимира Сальдо”- у будівлі компанії “Херсонбуд”, яка де-факто належить самому Володимиру Сальдо, а його донька Ірина є членом наглядової ради акціонерного товариства. Наразі це офісний центр “Кристал”. Саме тут кандидати проводять регулярні зустрічі з активом партії та агітаторами.

До вересня цього року всі три партії існували формально або “на папері”. Їхні фінансові звіти, які подано до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), є порожніми. У них немає жодних внесків на рахунки від членів, лише надання приміщення в оренду.

Фактичні витрати партій на передвиборчу кампанію стануть відомі після оприлюднення фінансових звітів після виборів. На думку голови Комітету виборців України Олексія Кошеля, витрати будуть нижчими, ніж на минулих виборах у 2015 році. Він припускає, що кандидати по всій Україні загалом витратять до 72 млн доларів.

“Вартість” цих виборів, звичайно, буде традиційно високою. Але сумарно цього року все-таки витратять менше через фактор коронавірусу: частина технологій вже перекочували в мережу, а онлайн – це набагато дешевше”, – заявив Кошель журналістам “112”.

Херсонські кандидати та партії у вересні, за підрахунками спостерігачів “ОПОРИ”, лише на платні дописи у соцмережі “Facebook” витратили близько 10 тисяч доларів. 

БЕНЕФІЦІАР КРИЄТЬСЯ В ФІНАНСОВИХ ЗВІТАХ

Людина, яка реально стоїть за згаданими трьома партіями, криється в фінансових звітах, які оприлюднені на порталі НАЗК. Усі їхні документи подані як “під копірку” – жодного фінансування, лише безоплатне надання офісного приміщення. І надає ці офіси одна й та сама компанія – ТОВ “СТО Буковина.ЛТД”. 

Власником фірми є така собі Ірина Хруник. Вона ж – керівниця “Блоку Володимира Сальдо” та рідна сестра скандально відомого у Херсоні екс-начальника Чорноморського управління Укртрансбезпеки Ігоря Пастуха, якого звільнили через звинувачення голови обласної адміністрації Юрія Гусєва в корупції в сфері пасажирських перевезень. 

Ігор Пастух у коментарі наших журналістам заявив, що не має стосунку до ТОВ “СТО Буковина.ЛТД”. Але його відповідь суперечить матеріалам кримінального провадження, де фігурує компанія його сестри. 

звіт ПП “Блок Володимира Сальдо”

“СТО Буковина.ЛТД” згадується в судових ухвалах за кримінальним провадженням за фактом одержання  Ігорем Пастухом неправомірної вигоди (простіше сказати, хабарів) від перевізників. У цих документах зазначено, що він, перебуваючи на посади керівника управління Укртрансбезпеки, вимагав від компаній, які працювали на обласних маршрутах, по 50 тисяч гривень щомісячно через посередників за безперешкодну роботу на маршрутах. У разі відмови від сплати такого “абонементу” на водіїв складалися безпідставні акти про порушення. 

У рамках кримінального провадження слідчі просили суд вилучити з офісу “СТО Буковина.ЛТД” жорсткий диск та блокнот, де, ймовірно, зберігалася так звана “чорна” бухгалтерія компанії. Ми попросили Ігоря Пастуха прокоментувати ці судові ухвали та слідчі дії, але він заявив, що нічого про них не знає.

“У мене немає інформації про кримінальну справу стосовно мене та про зв’язки з цим підприємством (мається на увазі ТОВ “СТО Буковина.ЛТД”, – ред.)”.

Наразі Ігор Пастух балотується до Херсонської міської ради 3-м номером у списку “Блоку Володимира Сальдо”. Хоча раніше заперечував журналістам свій зв’язок із цією політичною партією. 

ПРОСТО БІЗНЕС ЧИ НАМАГАННЯ ПОВЕРНУТИСЯ ДО ВЛАДИ?

Для чого Ігорю Пастуху ціла політична імперія у Херсоні та її активізація перед цими місцевими виборами? 

Ймовірно, так він намагається повернутися в херсонську політику. Адже його минуле тісно було пов’язане з місцевим самоврядуванням. До 2016 року Пастух обіймав посаду першого заступника міського голови Херсона, але був звільнений. Звільнення співпало у часі з судовим розглядом провадження щодо правомірності перебування Пастуха на посаді віце-мера міста. За інформацією місцевих ЗМІ, чиновник не зміг пройти спеціальні перевірки в правоохоронних органах – СБУ та податковій. Відтоді Ігор Пастух втратив статус активного гравця в місцевому політикумі. Але не гроші. 

Варто також згадати про балотування на цих виборів дружини Ігоря Пастуха – Оксани Пастух від партії “Європейська солідарність” (третє місце в списку), що на словах протиставляє себе колишнім “регіоналам”. Останніх – більшість у “Блоці Володимира Сальдо”, від якого йде її чоловік.

Чи вдасться Ігорю Пастуху здійснити свій задум? Результати соцопитувань дають “Блоку Володимира Сальдо” понад 9% підтримки, що дозволяє йому увійти до п’ятірки лідерів серед політичних симпатій херсонців. Але є сумніви, що вони показують реальної картини, оскільки замовляють дослідження самі учасники виборів. Зрозуміло, що вже 25 жовтня Пастух, як й інші кандидати, йшов ва-банк, але херсонцям вирішувати – видати йому або індульгенцію, або акурат під Геловін – гарбуза.

Юрій ЛОБАЧОВ, Денис СЕРОВ

Виготовлення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю редакції сайту “Мій Херсон” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews

 

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close