Публікації

Сміттєва монополія у Херсоні: скандально відома екс-чиновниця може продовжити отримувати надприбутки на міському звалищі

Сміттєва монополія, скандал із завезенням токсичного піску з Чорногорії, припинення прийому сміття під час карантину — це все результат роботи компанії-оператора херсонського сміттєзвалища ТОВ «ТД Ітака», яка належить одіозній екс-чиновниці та колишній регіоналці Альоні Ротовій. Зламати ситуацію, яка склалася на полігоні твердих побутових відходів мало би комунальне підприємство «Екополіс», яке нещодавно створили у міськраді на противагу «Ітаці». Але й за новим КП стоять старі обличчя. Хто та скільки може продовжити заробляти на херсонському смітті, читайте далі в розслідуванні журналістів виданні «Мій Херсон».

ЧОРНОГОРСЬКЕ СМІТТЯ ТА СТВОРЕННЯ «ЕКОПОЛІСУ»

Питання створення сміттєвого комунального підприємства постало у Херсонській міськраді ще у 2018 році після висновку тимчасової контрольної комісії (ТКК) з питань вивчення діяльності оператора сміттєзвалища ТОВ «ТД Ітака», що належить Альоні Ротовій. Компанія займається захороненням побутових відходів на міському полігоні з 2017 після рішення виконкому. Тоді комітет обрав “Ітаку” як тимчасового оператора до проведення відповідного конкурсу, який досі не провів Департамент житлово-комунального господарства.

Вивчивши діяльність компанії Ротової, члени ТКК визнали її роботу незадовільною та знайшли ряд порушень. Зокрема, «Ітака» сплачувала менше екоподатку, на відміну від свого попередника, не несла жодної відповідальності за порушення технологій захоронення сміття та не виконувала вимог договору з Департаментом ЖКГ.

Та й це ще не все! Як каже наш співрозмовник – власник херсонської компанії-перевізника сміття, який попросив не називати свого прізвища, оператору сміттєзвалища по факту не встановили тариф на захоронення відходів. Ціну за свої встановлювала компанія на власний розсуд.

“Ціна за утилізацію побутових відходів є в загальному тарифі на послуги з прийняття та утилізації – від 6,4 до 7,3 грн за кубометр, в залежності від категорії абонентів. Але по факту оплата послуги захоронення лягає на плечі перевізників, адже вони всі укладають з “Ітакою” окремий договір на захоронення сміття, де ціна є договірною. “Ітака” цим неодноразово користувалася, в односторонньому порядку підвищуючі свої ціни в рази, ставлячи під загрозу нашу работу. Останній раз це відбулося в квітні цього року. Причому з 2017 року виконком так і не встановив тариф для “Ітаки”, чим вона й спекулює”, – каже співрозмовник.   

Тоді міськрада ухвалила рекомендувати чиновникам Департаменту ЖКГ провести конкурс для визначення нового оператора звалища або ж створити комунальне підприємство. Але майже два роки ці рекомендації виконавча влада не виконала вирішила ігнорувати, а «Ітака» продовжила свою монополію.

Кінцевим поштовхом для створення КП «Екополіс» став скандал із завезенням небезпечних відходів з Чорногорії – відходи піскоструменевої обробки кораблів з верфі міста Бієло. Про те, що їх завезли незаконно заявив тодішній голова Державної митної служби України Максим Нефьодов.

Сміттєва монополія у Херсоні: скандально відома екс-чиновниця може продовжити отримувати надприбутки на міському звалищі«Ось корабель, везе перші 3600 т «піску» з м. Бієло в Чорногорії. До кінця року мали привезти 10 000 т. Пісок? В Україну? По ціні €1.20 за тонну (пісок десь в 100 разів більше коштує)? Нічого не дивує? Подивіться, як виглядає цей «пісок» – насправді, це відходи піскоструменевої обробки кораблів з верфі, яка зачиняється. Тобто простими словами – небезпечні відходи. Очевидно, замість їх переробки хтось просто хоче використати Україну як сміттєзвалище. Більше того, подані підроблені документи щодо зобов‘язань щодо захоронення «піска» (нащо його захоронювати, якщо це пісок?!?)», – заявив Нефьодов.

Як виявилося, «пісок» завезла компанія  «Valgo», яка підписала договір з київською фірмою «Арка». Остання вже має договір з оператором херсонського звалища ТОВ «ТД Ітака», який було підписано 2 грудня минулого року. 

СПЕЦТЕМА: “Чорногорське сміття” у Херсоні

Його сума склала мільйон гривень. Власниця «Ітаки» Альона Ротова заявила, що вантаж є безпечним та пройшов всі експертизи. В коментарі виданню “МОСТ” вона зазначила, що цей пісок навіть може застосовуватися у будівництві 

“Згідно експертної документації, цей пісок може застосовуватися в будівництві. Документи на вантаж будуть вранці в оригіналах з мокрими печатками. Так мене запевнило керівництво. Куди його будуть відвантажувати вирішують, не факт, що це полігон. Якщо цей пісок безпечний, то його готові придбати будівельні фірми”, – заявила Ротова. 

Сміттєва монополія у Херсоні: скандально відома екс-чиновниця може продовжити отримувати надприбутки на міському звалищіБа більше, оператор звалища надав гарантійний лист за підписом очільника Херсона Володимира Миколаєнко. Останній заявив, що документ підроблений. Сам же пісок хотіли використовувати для пересипання відходів на звалищі для профілактики пожеж. Але слова «сміттєвого монополіста» спростовує слідство, деталі якого можна побачити у судових ухвалах по відкритому кримінальному провадженню.

Журналістам нашого видання вдалося зв’язатися із Альоною Ротовою через соцмережі. Але на питання щодо “чорногорського піску” та діяльності компанії “Ітака” вона не відповіла. 

Після скандалу, у січні цього року, Херсонська міськрада прийняла рішення про створення КП “Екополіс”. Зареєстрували комунальне підприємство у березні, а його керівником став депутат та голова комісії з питань ЖКГ Сергій Собчук. Й поки йдуть бюрократичні процедури, “Ітака” продовжує працювати на звалищі та збільшує у майже два рази ціни для перевізників на захоронення сміття та навіть не пускає їх на територію звалища під час карантину. 

РОТОВА ПРОДОВЖУЄ КЕРУВАТИ ЗВАЛИЩЕМ

За словами депутата міськради Віталія Богданова, на посаду директора КП “Екополіс” претендували три людини. Він зазначив, що свої кандидатури очільника комунального підприємства лобіювали ”засилали” вже згадана Альона Ротова, т.в.о. заступника міського голови Олена Мазур та екс-очільник Херсона та нині депутат міськради Володимир Сальдо.

«У вузькому колі він (Володимир Миколаєнко, – ред.) сказав, шо визначився з директором нового КП, яке буде оператором на полігоні замість приватної фірми, яка завезла сумнозвісний пісочок з Чорногорії. Але поміж трьох кандидатів: 1) Цепелев (від Сальдо); 2) кандидат з Нікополя (від Мазур); 3) депутат і голова комісії ЖКГ- Собчук (від Ротової Альони, власниці тої Ітаки, хай їй грець). Мер обрав звісно представника від власниці ІТАКИ!», – заявив у соцмережах тоді Віталій Богданов.

Зрозуміло, що допис у соцмережах від депутата може бути лише конспірологічною теорією. Але ми знайшли часткове підтвердження його слів. У Сергія Собчука з Альоною Ротовою є певні звʼязки. Зокрема, нинішній директор “Екополісу” раніше працював керівником ТОВ «Укржитлоексплуатація», бенефіціаром якої є донька екс-регіоналки — Яна Ротова. Окрім того, Собчук з 2015 року виплачував кредит фермерському господарству “Алена”, яке належить все тій же власниці “Ітаки”, про що вказано у деклараціях очільника комунального підприємства.

Ну й “вишенька” на сміттєвому тортику” – компанія ТОВ “Фреш ейр”, яку заснували у квітні цього року Сергій Собчук та Альона Ротова, внісши до статутного капіталу по 4,2 млн гривень. І тут виникає логічне запитання, звідки такі кошти у депутата міськради із сумарним доходом за 2019 рік лише 160 тисяч гривень та заощадженнями в сумі 99 тисяч грн?

Сміттєва монополія у Херсоні: скандально відома екс-чиновниця може продовжити отримувати надприбутки на міському звалищі

ТАРИФ “ЕКОПОЛІСУ” ТА ТІНЬОВІ НАДПРИБУТКИ

Якщо “Ітака” сама собі встановлює ціну за послуги, то для КП “Екополіс” виконком прийняв тариф – 124 гривні за тонну сміття. Але розрахунки комунального підприємства викликали питання у членів депутатської комісії з питань ЖКГ. Зокрема, депутат В’ячеслав Яременко заявив про кулуарність прийняття тарифу та махінації з цифрами під час проведення розрахунків. Він заявив про приховування комунальниками мільйонних прибутків.

«У пояснювальній записці до розрахунку відсутні планові доходи й конкретні витрати підприємства, немає розрахунків планового прибутку, дегазація, сортування та отримання вторинної сировини», – заявив Яременко.

У журналістів видання «Мій Херсон» опинилися висновки депутатської комісії стосовно тарифу для «Екополісу», де вказано, що сума тіньового прибутку комунальників коливається від 4,5 до 10 мільйонів гривень щороку. Зокрема, це кошти від отримання вторинної сировини, захоронення промислових відходів та дохід від дегазації сміття. Лише від видобутку метану з відходів можна отримати від 1 до 1,5 млн гривень. 

Найбільший дохід дає сортування відходів для отримання вторсировини, яку потім віддають на переробку. За оцінками депутатської комісії, щорічно “Екополіс” може отримувати від такої діяльності від 2 до 6 мільйонів гривень. 

Окремо варто зупинитися на темі захоронення промислових відходів. Вартість цієї послуги залежить від категорії та становить в середньому 180 грн за тонну. За підрахунками членів депутатської комісії з питань ЖКГ, міське звалище приймає за рік майже 14 тисяч тонн. Таким чином середній дохід від такого захоронення складає близько 2,5 млн гривень. 

Чому керівництво новоствореного комунального підприємства, в особі Сергія Собчука, вирішило приховати мільйони гривень доходу від влади міста, питання риторичне. 

Через такі тарифні махінації ряд депутатів вже заявили про наміри оскаржити рішення виконкому про тариф для сміттєвого комунального підприємства у суді. Але залишається невідомим, чи дасть влада Херсона неофіційний дозвіл на продовження монополії Альони Ротової на міському сміттєзвалищі. Журналісти видання «Мій Херсон» слідкуватимуть за ситуацією навколо КП «Екополіс» надалі.

Юрій Лобачов, Денис Сєров

Виготовлення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю редакції сайту “Мій Херсон” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close