ПолітикаПублікації

Спрут на херсонському звалищі: як “Ітака” намагається втримати монополію

Епопея під назвою “створення комунального підприємства “Екополіс” продовжуються. І поки чиновники в кабінетах міськради заявляють про так звану “перемогу” та майбутнього закінчення монополії на сміттєзвалищі скандальної компанії “Ітака”, Альона Ротова (власниця “Ітаки”) та Володимир Сальдо надалі отримують надприбутки зі сміттєвого бізнесу, який має навіть кримінальний відтінок.

І надприбутки на сміттєзвалищі — це не жарт. Лише за мінімальними підрахунками, тіньовий прибуток від роботи на полігоні складає більше 10 мільйонів гривень — це сортування, захоронення промислових відходів та навіть видобуток метану. І кошти, які зароблені на майні херсонців, йдуть у кишені вищезгаданих осіб. Сприятливі умови для “чорної бухгалтерії” створила й влада міста.

Ітака” була визначена виконкомом як тимчасовий оператор сміттєзвалища до проведення відповідного конкурсу. Але йшли роки, а конкурс так і не було організовано. Причиною цьому став лобізм інтересів Альони Ротової у міськраді. Очолив цей процес депутат та голова комісії з питань ЖКГ Сергій Собчук, який очолив нині КП “Екополіс”, яке має замінити “Ітаку” на звалищі.

Про лобізм Собчука свідчить його ж інтерв’ю, яке нещодавно було оприлюднено у місцевих онлайн-ЗМІ. Приведемо лише декілька цитат.

“Работало прeдприятиe «Итака», потом eго дисквалифицировали опрeдeлeнныe люди, с опрeдeлeнной цeлью, возможно потому, что связывали всeгда это прeдприятиe со мной и нeкоторыми людьми, о которых они догадываются, но нe знают. Во всяком случаe прeтeнзий со стороны городской власти к этому прeдприятию нe было. Дисквалификацию они сдeлали очeнь просто – завeзли чeрный пeсок в обход бeз нашeго вeдома. Расторгнуть договор с “Итакой” нe прeдставлялось возможным. И тогда цeлью стало созданиe коммунального прeдприятия и очeвидно назначeниe «своих» людeй на должности. Я думаю, что они подгадывали пeриод ближe выборам, думали, что мы будeм противостоять созданию КП, а они будут настаивать. Гдe-то ближe к выборам это бы случилось, eстeствeнно, они думали, что поставят туда своeго чeловeка, ну и повeдут борьбу за этот бизнeс», – заявив Собчук.

Про яких “людей, що завезли пісок” каже пан Собчук? Або ж він хотів сказати, що чорногорське токсичне сміття було завезено без відома “Ітаки”? Тоді, чому договір про завезення піску на звалище підписала саме “Ітака” з київською фірмою-прокладкою? Більше того, той самий підроблений “гарантійний лист” від виконкому та міського голови Володимира Миколаєнко надав один з бенефіціарів “Ітаки” Олександр Тян, про що вказано у матеріалах відповідного кримінального провадження та судових ухвалах. Та й сама Альона Ротова заявляла місцевим ЗМІ про безпечність піску та навіть можливість його продажу будівельним компаніям.

ТЕХНІКА, ЯКА Є НА ПАПЕРІ ТА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

Працює компанія поза межами природоохоронного законодавства, про що каже наш інсайдер у міськраді. Хоча “Ітака” й має відповідну ліцензію від НКРЄКП на захоронення відходів, але отримана вона була шляхом махінацій та підробки документів.

Зазначимо, що для ведення діяльності на звалищі оператор має мати у власності або в оренді спеціалізовану важку техніку для виконання всіх технологічних процесів захоронення сміття. Але “Ітака” вирішила пустити пил в очі національній комісії, надавши фіктивні договори на оренду техніки, укладені з підставними фірмами-прокладками. По факту же, жодної техніки “Ітака” не має, що підтверджують відкриті реєстри. А тому й немає можливості виконати повний процес безпечного захоронення відходів. Сміття просто завозиться на територію звалища й залишається там без обробки. Єдине, що має “Ітака” — ваговий комлекс, який було придбано за кошти міського бюджету. Але й ним ніхто не користується.

Окремо варто зазначити ціноутворення “Ітаки”, яка на власний розсуд визначають ціну за свої послуги для перевізників, які збирають сміття по всьому місту.

Від дій “Ітаки” страждають й мешканці районів, які наближені до полігону. Чисельні пожежі, та нестерпний сморід стали вже майже нормою для херсонців, які живуть біля звалища. Навіть лікарі не приховують, що найбільша кількість онкологічних захворювань фіксують у людей, які проживають в будинках біля полігону. Виходить, що власники “Ітаки” роблять гроші на здоров’ї херсонців. Логічне питання — куди дивляться екологи та перевіряючи органи?

У 2017 році Херсонська ОДА створила спеціальну робочу групу з перевірки діяльності “Ітаки” через виявлені порушення активістами та депутатами міськради. Але результатом її роботи став лише виїзд на територію звалища. На тому діяльність робочої групи завершилася. За інформацією наших джерел, тоді Альона Ротова “знайшла порозуміння” з обладміністрацією. В яку суму обійшлося замовчування екологічної проблеми, достеменно невідомо.

ЕКОПОЛІС” = “ІТАКА”

Повернемося до КП “Екополіс”. Призначення “людини Ротової” Сергія Собчука на посаду очільника комунального підприємства було більш ніж очевидним. Адже на кону стоять мільйонні прибутки для окремого кола осіб. Сам же Собчук неодноразово виступав проти створення “Екополісу”. Відповідний проект рішення про відкриття нового комунального підприємства виносився в сесійну залу неодноразово, коли питання все ж таки проходило профільну депутатську комісію, яку він очолює. На сесіях Собчук вмовляв колег по депутатському корпусу з так званої провладної більшості не голосувати за створення “Екополісу”. І вдавалося йому це до скандалу з “чорногорським піском”.

В день коли депутати більшістю таки прийняли рішення про створення комунального підприємства сам Сергій Собчук не голосував, хоча й був присутнім на засіданні, про що свідчать протоколи, оприлюднені на сайті міськради.

Коли питання “Екополісу” таки пройшло в сесійній залі, почалося лобіювання призначення Собчука на керівну посаду. Цікава позиція міського голови Володимира Миколаєнко, який офіційно виступив проти “Ітаки” та засудив намагання компанії завести до міста токсичні відходи. Своїм розпорядженням про призначення Собчука на посаду директора “Екополісу” він дає “зелене світло” інтересам Альони Ротової та самої “Ітаки” на міському полігоні.

І не здивують кадрові призначення в комунальному підприємстві, куди працевлаштували на посаду заступників та бухгалтера працівників все тієї ж “Ітаки”. А прийняття тарифу для “Екополісу” стало продовженням “театральної вистави” про боротьбу з монополією Ротової. Сам тариф не був нічим не обґрунтований, просто “взятий зі стелі” та повністю повторює ціноутворення “Ітаки”. Окрім того, не було проведено громадських слухань та погодження з Антимонопольним комітетом, як того вимагає законодавство. А робоча група з перевірки тарифу, по факту, просто поставила свої підписи без його перевірки. Сам же тариф має вступити в силу після проведення конкурсу, який команді Собчука-Ротової не вигідний. Про що каже сам депутат та директор “Екополісу” в інтерв’ю:

“- На сeгодняшний дeнь мы имeeм созданноe КП, но прeдприятиe нe работаeт. С момeнта eго рeгистрации прошло 5 мeсяцeв, и оно находится в подвeшeнном состоянии.

– Почeму так происходит?

– В том, что согласно рeшeния исполкома они приняли тариф, но с условиeм, что тариф будeт примeняться только послe провeдeния конкурса. А когда сам конкурс, никому нeизвeстно, да и успeют ли провeсти eго в этой кадeнции, тожe нeизвeстно”

Дійсно, відкритий конкурс Собчуку не вигідний, адже для комунального підприємства він завідомо провальний, адже “Екополіс” не відповідає законним вимогам, як і “Ітака”, яка не має відповідної техніки.

За інформацією нашого джерела, план Собчука-Ротовою простий — завести “Екополіс” на звалище без конкурсів. Далі ТОВ “ТД Ітака” буде виступати як субпідрядник комунального підприємства. Тобто, Альона Ротова продовжить “працювати” на полігоні з технікою, яка є лише на папері, отримувати надприбутки та труїти херсонців. Наразі “Екополіс” для цього шукає прогалини в законодавстві. Та чи вдасться продовжити “монополію Ітаки”? Наші журналісти продовжують слідкувати за ситуацією.

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close